KOMUNIKATY

 

 

 

 

 

Zaproszenie na czwartą debatę Fundacji Edukacji Parlamentarnej

W ocenie wielu komentatorów życia publicznego mamy w Polsce do czynienia z kryzysem instytucji demokratycznych. Do dziś nie milkną echa impetu, z jakim obalona została ostatnia niezależna instytucja - Rzecznik Praw Obywatelskich. Wydarzenie to, jak się wydaje, dopełniło zupełnie proces rozbioru liberalnej demokracji w Polsce. Paradoksalnie jednak, trwający w Polsce nie jest zjawiskiem odosobnionym w skali całej Europy. I wcale nie chodzi tu o polskiego bratanka - Węgry, lecz także państwa tak zwanej dojrzałej demokracji, oczywiście w zupełnie innym wymiarze. Punkt wyjścia oraz motywy zakwestionowana dotychczasowego porządku są – tam i tu – zupełnie odmienne; w Polsce związane są one z objęciem i sprawowaniem władzy przez formację, która w sposób metodyczny podjęły się porzucenia zasad demokratycznych. Na zachodzie zaś kontestacja demokracji jako formy sprawowania rządu ma charakter niesformalizowany i oddolny. Dość wspomnieć o protestach żółtych kamizelek we Francji czy wyrosłych ze społecznego niezadowolenia antyestablishmentowych partii pokroju AfD w Niemczech.

Jednakże jest coś co łączy wszystkie te zachodnie populistyczne ruchy z sukcesem wyborczym aktualnie rządzącej partii i destrukcją dotychczasowego porządku w Polsce. Jest to mianowicie przekonanie, że pewna formuła (tam – demokratyczna, tu – bardziej liberalna) się wyczerpała, a prawdziwa zmiana może przyjść tylko spoza tego porządku. Tak postawiona diagnoza przyczyn popularności populizmów na Zachodzie i w Polsce, prowokuje do dalszych pytań – choćby o kierunek, w których podążać będą państwa Zachodu, a także o to, czy trendy te można jeszcze odwrócić lub przynajmniej zahamować. Istotne, choć jak się wydaje mało zauważalne na pierwszy rzut oka, jest rola i miejsce w tej nowej formule stanowiących istotę demokracji rządów prawa. A w odniesieniu do realiów polskich także pytanie o to, czy ewentualne dojście do władzy liberalnych sił politycznych (zakładając, że w tych warunkach mają w ogóle prawo się ziścić) oznaczałoby powrót do „demokratycznej szczęśliwości”? A może wręcz przeciwnie – dalsze pozostawianie na kursie, na którym zdajemy się coraz bardziej oddalać od dobrze znanego nam porządku?

Są to oczywiście tylko niektóre z doniosłych i aktualnych kwestii. Będąc świadomą, że są to bardzo istotne i złożone zagadnienia, Fundacja Edukacji Parlamentarnej ma zaszczyt zaprosić na debatę poświęconą tej tematyce. Zatytułowana będzie Współczesne problemy rządu demokratycznego w państwach rozwiniętych, a zmiany ustrojowe w Polsce od 2015 r.

Wśród wielu znakomitych Gości, zaproszonym do udziału w debacie jest Pan prof. dr hab. Ryszard Piotrowski – prawnik-konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autor licznych książek i artykułów poświęconych problematyce prawa konstytucyjnego i zagadnieniom tworzenia prawa oraz prawu konstytucyjnemu porównawczemu.

Debata odbędzie się 22 czerwca br., w godzinach 18:00-19:30. Ze względu na trwający stan epidemii debata odbędzie się w formule zdalnej za pomocą Google Meet. Link zostanie udostępniony wszystkim, którzy prześlą swoje zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału  w tym wydarzeniu!

 

Polityka prywatności

Fundacja Edukacji Parlamentarnej

© 2018 Fundacja Edukacji Parlamentarnej

 

Eugeniusz Stemplowski